Okulary przeciwsłoneczne mogą stanowić niezawodną ochronę oczu, zwłaszcza w miesiącach letnich, a także podczas prowadzenia samochodu lub uprawiania sportu. Co więcej, powinny dobrze na Tobie wyglądać. Ale na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybierz odpowiedni filtr UV
Podstawowym parametrem przy wyborze okularów przeciwsłonecznych powinien być ich filtr UV, który chroni oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym ze słońca, które jest szkodliwe przy długotrwałej ekspozycji. Okulary z dobrym filtrem UV chronią przed promieniowaniem o długiej fali (UVA) i średniej fali (UVB). Istnieje co prawda również promieniowanie o krótkiej fali (UVC), ale jest ono w dużej mierze blokowane przez warstwę ozonową po wejściu do atmosfery.
W każdym przypadku okulary przeciwsłoneczne powinny mieć filtr UV o wartości co najmniej 400. Skup się więc na tej wartości jako pierwszym parametrze. Zwróć również uwagę na to, czy produkt posiada, tzw. standard EEC, który wskazuje na jego zdolność do pochłaniania wspomnianego promieniowania UVA i UVB.
Zwróć uwagę na obecność filtra polaryzacyjnego
Okulary przeciwsłoneczne nie tylko chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale mogą również przyczynić się do bezpieczeństwa na drodze, pozwalając kierowcom lepiej widzieć drogę w jasnym słońcu. Jeśli chcesz używać okularów przeciwsłonecznych głównie za kierownicą, powinny one mieć filtr polaryzacyjny, który znacznie eliminuje odblaski. Pod względem designu produkty te nie różnią się od innych okularów.
Sprawdź, z jakiego materiału wykonane są oprawki i soczewki
Wybierając okulary przeciwsłoneczne, należy również wziąć pod uwagę materiał wykonania oprawek i soczewek, który może mieć wpływ na funkcjonalność, ale także na trwałość, a tym samym żywotność. Jakie są dostępne opcje?
- Materiał oprawek – Oprawki mogą być głównie plastikowe lub metalowe. Pierwsza opcja jest lekka, ale mniej odporna, podczas gdy druga ma odwrotne właściwości. Istnieją również okulary z drewnianymi oprawkami, które zdobywają coraz większą popularność.
- Materiał soczewek – Do wyboru masz soczewki plastikowe, które są lekkie i odporne na złamanie, jednak mają gorsze właściwości optyczne i mogą się zarysować. Soczewki szklane są łatwiejsze do stłuczenia, ale mają doskonałe właściwości optyczne i są odporne na zarysowania.
Weź pod uwagę kolor szkieł
Okulary przeciwsłoneczne mogą mieć szkła w różnych barwach, co wpływa nie tylko na aspekt wizualny, ale także praktyczny. Każdy kolor pozwala na inne widzenie. Szare i czarne szkła są uniwersalne. Zmniejszają intensywność światła, ale nie zniekształcają widzenia, więc nadają się do praktycznie wszystkich aktywności. A co z innymi kolorami?
- Soczewki brązowe – Poprawiają kontrast i są polecane osobom z krótkowzrocznością.
- Soczewki żółte i pomarańczowe – Często spotykane w okularach sportowych, ponieważ pomagają np. w poprawie widoczności na śniegu.
- Soczewki czerwone – Ta wersja jest również popularna w okularach sportowych, nadaje się zarówno na śnieg, jak i nad morze.
- Soczewki niebieskie – Mogą pomóc przy dalekozroczności, jednak wpływają na widzenie, dlatego zazwyczaj nie są polecane dla kierowców.
- Soczewki zielone – Redukują jasność, są idealne do aktywności na świeżym powietrzu i mają pozytywny wpływ na zmęczenie oczu.
Rozważ zakup korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, noszenie okularów przeciwsłonecznych nie stanowi problemu, jednak niektóre osoby nie chcą lub nie mogą ich używać. W takim przypadku możesz sięgnąć po korekcyjne okulary przeciwsłoneczne, które są niczym innym jak okularami przeciwsłonecznymi ze szkłami korekcyjnymi. Te nie tylko chronią przed promieniami słonecznymi, ale również służą do korygowania wad wzroku. Ponadto w niektórych sklepach możesz znaleźć specjalne okulary przeciwsłoneczne do czytania.
Nie lekceważ wymiarów okularów przeciwsłonecznych
Okulary przeciwsłoneczne powinny być oczywiście dobrze dopasowane. Dlatego przy wyborze należy skupić się na ich wymiarach. Istnieją trzy podstawowe parametry, które są naprawdę ważne w tym względzie.
- Długość zauszników – Zauszniki okularów męskich są dłuższe niż w okularach damskich, a te z kolei są dłuższe niż w okularach dziecięcych.
- Szerokość soczewki – Określa szerokość w najszerszym punkcie i jest ważnym parametrem, aby okulary słoneczne idealnie pasowały.
- Szerokość mostka – Określa odległość między soczewkami i zazwyczaj wynosi od 14 do 24 mm.
Weź pod uwagę swój kształt twarzy
Każdy człowiek ma charakterystyczną twarz, która czyni go wyjątkowym. Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych zwróć uwagę również na ich kształt, który można podzielić na cztery podstawowe typy. Jakie one są?
- Owalna twarz – Osoby z takim kształtem twarzy mogą wybierać praktycznie każdą parę okularów, nie muszą bać się eksperymentów.
- Okrągła twarz – Odpowiednie mogą być soczewki kwadratowe (zarówno kwadratowe, jak i prostokątne), a także okulary z wąskimi oprawkami lub całkowicie bez oprawek.
- Kwadratowa twarz – Ponownie odpowiednie będą wąskie oprawki lub okulary bez oprawek, jednak zazwyczaj polecane są okulary o okrągłym lub owalnym kształcie.
- Twarz w kształcie trójkąta – W tym przypadku również należy wybrać okulary słoneczne z soczewkami owalnymi lub okrągłymi.
-
.
Nie lekceważ designu okularów przeciwsłonecznych
Oczywiście okulary przeciwsłoneczne to nie tylko ochrona przed promieniami UV, ale także charakterystyczny dodatek modowy. Pod tym względem warto wziąć pod uwagę kolor i kształt oprawek. Mogą być one okrągłe, owalne, kwadratowe lub prostokątne, ale także specjalne (np. pilotki lub tzw. kocie oczy). Wskazany jest też wybór pod kątem wieku i płci. Chociaż istnieją również opcje unisex, niektóre okulary przeciwsłoneczne są odpowiednie dla kobiet, inne dla mężczyzn i oczywiście istnieje również wiele modeli dziecięcych dla chłopców i dziewcząt.